TR EN

Mursalli Zeytinyağları


Mursalli Zeytinyağları

Mursalli zeytinyağı, günlük toplanan ve soğuk preslenmiş memecik zeytinlerinden yapılır.

Akdeniz diyetinin ana bileşenlerinden biri olan Mursalli sızma zeytinyağı,Ege bölgesi, Aydın ilinin Germencik'in tepelerinde ve Akdeniz'in 20 km. güneyindeki Tarsus'un güneybatısındaki yaylalarda kendi çiftliklerimizde yetiştirilmektedir. Ozellikle, Aydın ili ile olan tarihi bağları bu eşsiz ürünü ve topraklarımızın biyoçeşitliliğini yansıtmaktadır.

Zeytin ağaçlarının kesin yaşını belirlemek zor olsa da, bunların birçoğunun yüzlerce yıllık olduğu düşünülmektedir. Diğer genç zeytin ağaçları 20 ila 50 yaşları arasındadır.Çiftliğimizdeki zeytin bahçeleri, geleneksel zeytin yetiştirme alanlarından birinde yer almaktadır.

Zeytinler, Ekim ayından Kasım ayına kadar erken olgunlaştıklarında hasat edilir. Zeytinler taze olarak aynı gün soğuk preslenir.Mursallı Tepelerinde, Memecik cinsi zeytin ağaçlarından toplanan zeytinlerden soğuk preslenen zeytinyağı en çok aranan iki çeşittir.

Son ürünün yüksek kalitesini korumak için, elle toplandıktan yaklaşık 4 saat sonra yağ değirmenimize götürülen zeytinler,kontinye ekstraksiyon yöntemi ile sıkılan,% 0.8'lik asitliğe sahip; limpid görünüm; yeşilden sarıya rengi ; zeytin yaprağı kokusu ve tadı ile benzersiz bir zeytin yağıdır. Her yıl, zeytin bahçelerimiz soğuk preslenmiş yağ ve organik zeytinyağı olarak iki tür sızma zeytinyağı üretimini sağlamaktadır.